Za ulazak u Petrokemiju neobvezujuće ponude dala su četiri potencijalna ulagača – mađarski Bige Holding, odnosno njihova tvrtka kći Nitrogenmuvek, češki Agrofert, poljski Azoty i austrijski Borealis. Ponuda Poljaka odbijena je pa u utrci ostaju tri potencijalna strateška partnera. U Vladi su zadovoljni što su se javila čak četiri ponuđača jer je to dvostruko više ponuda od nedavnih za Croatiju osiguranje i HPB. Do kraja veljače očekujemo obvezujuće ponude. Očekujemo od ulagača da zadrži proizvodnju i zaposlenost, kaže ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak. Prvi interesent za Petrokemiju bio je austrijski Borealis, koji se spominje i kao najvjerojatniji pobjednik. Ta je kompanija prve kontakte s još bivšom upravom i sindikatima uspostavila prošle godine. Inače, sindikati su dugo godina bili protivnici privatizacije, no prošle godine odjednom su promijenili mišljenje. Zadnji se u igru ubacio mađarski Bige Holding, koji tek odnedavno vodi razgovore unutar kompanije.
Kao što je Večernji list već najavio, za ulazak u Petrokemiju neobvezujuće ponude dala su četiri potencijalna ulagača – mađarski Bige Holding, odnosno njihova tvrtka kći Nitrogenmuvek, češki Agrofert, poljski Azoty i austrijski Borealis.
Dodatni kapital
Ponuda Poljaka odbijena je pa u utrci ostaju tri potencijalna strateška partnera. U Vladi su zadovoljni što su se javila čak četiri ponuđača jer je to dvostruko više ponuda od nedavnih za Croatiju osiguranje i HPB.
– Do kraja veljače očekujemo obvezujuće ponude. Očekujemo od ulagača da zadrži proizvodnju i zaposlenost – kaže ministar gospodarstva Ivan Vrdoljak.
Prvi interesent za Petrokemiju bio je austrijski Borealis, koji se spominje i kao najvjerojatniji pobjednik. Ta je kompanija prve kontakte s još bivšom upravom i sindikatima uspostavila prošle godine. Inače, sindikati su dugo godina bili protivnici privatizacije, no prošle godine odjednom su promijenili mišljenje. Zadnji se u igru ubacio mađarski Bige Holding, koji tek odnedavno vodi razgovore unutar kompanije. Zašto Poljaci nisu zadovoljili uvjeti ne zna se, kao ni iznos koji su spremni dati potencijalni ulagači, odnosno u kojem bi postotku htjeli imati vlasnički udjel u Petrokemiji. Borealis je, primjerice, nedavno ušao u bugarski Neochim AD, kompaniju koja proizvodi umjetna gnojiva, s udjelom manjim od 25 posto, što znači da bi na takav ugovor mogao biti spreman i u Petrokemiji. Država je još prije odredila da će u kutinskoj tvrtki zadržati kontrolni paket od 25 plus jednu dionicu. U kolovozu je Petrokemija dovršila dva kruga dokapitalizacije, u kojima su sudjelovali fondovi i država i kroz koju je temeljni kapital povećan za oko 186 milijuna kuna, na 754 milijuna kuna. Petrokemija trenutačno zapošljava nešto više od dvije tisuće ljudi. U devet mjeseci 2013. poslovala je s gubitkom od 189,4 milijuna kuna. Prema nekim računicama, kutinskoj tvrtki potreban je dodatni kapital od 150 do 200 milijuna eura.
Izdašni interesenti
Borealis je u 2012. godini imao dobit od 480 milijuna eura. Posluje u više od 120 zemalja i zapošljava 5300 ljudi diljem svijeta. Sa 64% udjela većinski vlasnik Borealisa je investicijski fond Abu Dhabi International Petroleum Investment Company (IPIC), a preostalih 36% drži austrijska naftna kompanija OMV. Početkom 2013. godine kupili su 56,86% tvrtke Rosier od francuskog Totala, a potkraj prošle godine i 20,3% u spomenutoj bugarskoj tvrtki. Agrofert je u Češkoj najveća grupacija u poljoprivredi i proizvodnji hrane te druga u kemijskoj industriji. U vlasništvu je drugog najbogatijeg Čeha Andreja Babiša, koji se prije dvije godine ubacio u politiku. Osnovao je stranku koja već koalira u Vladi, a Babišu je namijenjeno mjesto ministra financija. Zato se mislilo i da će odustati od ulaganja u Petrokemiju, no nije.